Jak przygotować grafikę do suchego stempla?

Robienie wytłoszeń w papierze jest niezwykle efektownym sposobem ozdabiania papeterii. W tym artykule dowiesz się jak przygotować grafikę do suchego stempla. 

suchy stempel

Ogólne zasady grawerowania laserowego

Na początek warto wspomnieć o kilku ogólnych zasadach dotyczących przygotowania projektów pod grawerowanie laserowe.

Oto kilka podstawowych zasad:

  • Grawerowanie laserowe wymaga grafiki wektorowej. Grafika wektorowa to taka, w której każdy element jest edytowalny.
  • Każdy element tekstowy musi być zamieniony na krzywe. W przypadku pracy w Adobe Ilustrator zaznaczasz wybrany tekst i wciskasz kombinację klawiszy (ctrl+shift+O).
  • Grafika musi być przygotowana w kolorystyce czarno-białej. Czarne elementy to te, które będą grawerowane.
  • Linie i elementy nie mogą na siebie nachodzić. Każdy taki element musi być zespawany. Zaznaczasz obiekty i wciskasz kombinację klawiszy CTRL+J.
  • Wszystkie pogrubienia linii muszą być przekształcone na jednolite elementy. W tym celu zaznaczasz pogrubiony obiekt i wchodzisz w menu w obiekt następnie ścieżki i później w kontury obrysu.

Instrukcja przygotowania grafiki do suchego stempla.

Jak już znasz podstawowe zasady, to teraz przejdźmy do tego, jak wygląda dalsze przygotowanie grafiki, pod suchy stempel.

W zasadzie musisz przygotować 2 osobne grafiki. Tak zwaną matrycę i patrycę stempla. Aby ułatwić to zadanie, przygotowałam dla Ciebie łatwą instrukcję, która poprowadzi Cię w kilku krokach przez cały ten proces.

 

Wytłaczane koperty
Suchy stempel jak zrobić krok 1
Suchy stempel jak zrobić krok 3 projekt

Przygotowanie grafiki na suchy stempel 

Mamy grafikę wektorową którą chcemy umieścić na suchym stemplu. W pierwszej kolejności dodajemy drugi obszar roboczy i kopiujemy ją na niego.

Suchy stempel jak zrobić krok 2
grafika suchy stempel krok drugi

Matryca suchego stempla

W tym celu dodajemy biały okrąg pod spód naszej grafiki. Okrąg ten musi być większy od średnicy stempla o 3 mm. Następnie odwracamy kolory. W tym celu w menu wybieramy po kolei: edycja – edytuj kolory – odwróć kolory. W ten sposób uzyskujemy czarny okrąg a na nim biały projekt, który będzie odbijał się na naszym stemplu. Następnie dodajemy kolejny okrąg o średnicy stempla. Okrąg ten ma być tylko obrysem w kolorze czerwonym o grubości włosowej 0,01 pt.

Suchy stempel jak zrobić krok 3
Suchy stempel jak zrobić krok 3 projekt

Patryca suchego stempla

Aby przygotować patrycę, przechodzimy do naszego pierwotnego projektu. Dodajemy okrąg w kolorze czerwonym o średnicy stempla. Grubość linii jak poprzednio tj. 0,01 pt. To będzie linia cięcia. Następnie dodajemy obrys o grubości od 0,2 mm w przypadku cienkich papierów do 0,5 mm w przypadku grubych papierów do całej naszej grafiki. Ostatnim etapem jest odbicie lustrzane projektu. W tym celu zaznaczamy projekt, wciskamy prawy klawisz myszy. Wyskoczy nam menu. Wybieramy w nim przekształcenia, a następnie odbij. Następnie zaznaczamy odbij w poziomie.

jak przygotować grafikę na suchy stempel

W finale otrzymujemy mniej więcej takie wytłoczenie w papierze. Dla ułatwienia dodam, że odbicie jest podobne do patrycy. Więc tworząc grafikę należy pamiętać żeby na patrycy po pogrubieniu elementów nadal wszystkie były czytelne. Dzięki temu finalnie otrzymamy czytelny odcisk.

Koniecznie daj znać w komentarzu czy ta instrukcja pomogła Ci w przygotowaniu projektu. Ale jeśli nie udaje Ci się samodzielnie przygotować matrycy i patrycy stempla, nic się nie martw. Wyślij nam projekt najlepiej w pliku wektorowym a my już się zajmiemy resztą 😉 

 

Chcesz mieć swój suchy stempel?

Jeśli chcesz zamówić swój suchy stempel i wykonywać przepiękne wytłoczenia zamów go u nas klikając w obrazek obok.