Kolor Very Peri jako lak do pieczęci

Very peri kolor roku 2022

Pod koniec roku 2021 Pantone ogłosił kolor 2022 roku.

Wyobraź sobie kolor, który pobudza do kreatywności i wzbudza nadzieję na przyszłość. Kolor ten został stworzony z potrzeby dzisiejszych czasów. Czyli potrzeby wyjścia z izolacji i nastania po pandemicznych zmian. Jak może wyglądać taki kolor? Very peri to połączenie barwy niebieskiej, intensywnego fioletu i domieszki koloru czerwonego.

Jak Pantone uzasadnił wybór koloru Very Peri na kolor roku 2022?

“Żyjemy w czasach przemian. Gdy wychodzimy z okresu izolacji, zmieniają się nasze poglądy i standardy. Okazujemy beztroską pewność siebie i śmiałą ciekawość, które ożywiają naszego twórczego ducha. Dociekliwy i intrygujący PANTONE 17-3938 Very Peri pozwala nam przyjąć ten zmieniony krajobraz możliwości, otwierając nas na nowe wizje, gdy piszemy na nowo nasze życie” – napisał Pantone uzasadniając swój wybór na rok 2022

 

zdjęcie-laki-miłość-jasny-fioletowy-jako-very-peri

Jak wybiera się kolor roku?

Zastanawiasz się czasem, jak wygląda proces wyboru koloru na kolejny rok? Wydaje się to prosta sprawa, ale czy tak jest rzeczywiście?

Wyobraź sobie, że jest rok 1999. Zespół specjalistów z różnych dziedzin zbiera się już drugi raz w tym roku w jednej z europejskich stolic po to, aby dokonać ostatecznego wyboru koloru przewodniego na kolejny rok. Prowadzi ich tajemniczy Zeigest-czyli duch dziejów. Widzisz tę ożywioną dyskusję, przekrzykiwanie się w argumentach i wymachiwanie kolorowymi karteczkami nad stołem pełnym różnych ilustracji? Każdy broni swojej racji, ponieważ poświęcił sporo czasu, aby wybór był jak najlepszy. Ścierają się ze sobą zdania specjalistów od mody, podróży, architektury. Znawcy filmów, muzyki, a także polityki i każdy ma odrobinę racji.

Monogram-ślubny-piórka-na-laku-fioletowym

Wtedy, w 1999 roku, decyzją większości wygrał kolor Cerulean Blue, czyli niebieski uspakajający, milenijny kolor. W tym roku zdania musiały być na tyle podzielone, że po raz pierwszy w historii nominowania koloru roku, kolor został stworzony specjalnie na tę okazję. Na pierwszy rzut oka to kolor fioletowy. Gdyby przypatrzeć się dokładniej znajdziemy w nim nuty niebieskiego i czerwonego. Fioletowy jako motyw przewodni, czyli kolor królewski, luksusowy, związany z kreatywnością. Czerwony kolor miłości i pasji orz niebieski oznaczający czas stabilizacji i spokoju po trudnych czasach.

Pantone opisał w jednym z wywiadów jak wygląda praca nad wyborem idealnego koloru na kolejny rok:

“mamy globalny zespół ekspertów do spraw prognoz trendów – analizują aktualne wpływy kolorów, a także przewidują przyszłe trendy kolorystyczne z wyprzedzeniem od dwóch do pięciu lat. Członkowie zespołu są zaangażowani w prognozowanie trendów dla czołowych firm zajmujących się handlem materiałami, a także przemysłu modowego”

 

 

Z jakimi kolorami łączyć Very Peri?

Chcesz iść z duchem czasu i wykorzystać kolor very peri w swojej papeterii lub zaproszeniach? Czujesz jednak tę nutkę niepewności czy oby na pewno lak pasuje do koperty, a koperta do laku?

Aby ułatwić Ci zadanie, eksperci z Pantone opracowali cztery palety kolorów, które doskonale współgrają z Very Peri. Każda z nich ma inny nastrój, co pokazuje wszechstronność nowego koloru roku. Ja poszukałam kopert, które idealnie wpasują się w tę kolorystykę. Teraz już śmiało możesz wybierać spośród kilkunastu kolorów kopert.

Laki-fioletowe---kolor-laku-2022

Balancing Act – paleta stonowana, naturalna

Jest to paleta kolorów, w której istnieje naturalna równowaga ciepłych i chłodnych tonów. Tak dobrane tony wzmacniają się wzajemnie i uzupełniają. 

Balancing-Act-koperty

AMUSEMENTS – paleta radosnych kolorów

 

W tej palecie kolorystycznej kolor very peri zestawiony jest w towarzystwie z  intensywnymi barwami w postaci różu, pomarańczy i szałwii.

Jest to paleta radosna, pełna życia i energii.

Amusements-kolory
Amusements_koperty

The Star of the Show – paleta neutralna, klasyczna i elegancka

Very Peri w tej palecie nagle staje się odcieniem dominującym. Nadaje się do wszelkich stylizacji eleganckich i stonowanych.

The-star-of-the-show-kolory
The-star-of-the-show_koperty

Wellspring – harmonijna mieszanka odcieni inspirowanych naturą

Wellspring podkreśla złączenie z naturą. 

Wellspring-kolory
Wellspring_koperty