Porównanie różnych rodzajów laków 

Porównanie różnych rodzajów laków było jednym z pierwszych pomysłów na artykuł na tym blogu. W jaki sposób wybrać ten najlepszy lak dla nas?

Jakość laku ma kluczowe znaczenie

Wybór odpowiedniego laku jest niezwykle istotny. Po pierwsze, na co musimy zwórcić szczególną uwagę to jego jakość. To jest najważniejsze, bo od tego zależy czy wzór stempla będzie się ładnie odbijał w laku. Dodatkowo nieodpowiedni lak może wyrządzić nam dużo szkody. Lak może na przykład zatłuścić nam papier, może się nieestetycznie rozlać lub nawet wniknąć w szczeliny stempla w ten sposób, że bardzo ciężko będzie później stempel doczyścić. O jakości laku będę Wam pisała w innym poście. Dziś zajmiemy się rodzajami laku ze względu na sposób ich roztapiania. 

Podział laku ze względu na sposób jego roztapiania

Głównym podziałem laku jest podział na:

po pierwsze lak klasyczny

Lak w klasycznych laskach jest przeznaczony do roztapiania na łyżeczce. Jest to moja ulubiona metoda roztapiania laku. W tej metodzie ma się pełną kontrolę nad temperaturą laku. Kontrola temperatury jest istotna jeżeli chcemy wykonać równe odbicia lakowe.

Po drugie lak z knotem

 Niektóre laki mają w sobie wtopiony knot, taki sam jak w świeczce. Aby uzyskać rustykalny wygląd odbicia lakowego można wykonać odbicie lakowe podpalając knot i czekając, aż lak powoli będzie skapywał na docelowe miejsce. Metoda ta nie gwarantuje równego odbicia. Dodatkowo, na odbiciu mogą powstać osmolenia i zaczernienia wynikające ze spalania się knota.

Lak klasyczny i z knotem możesz kupić u nas w sklepie

 

Po trzecie lak do pistoletu

W tej metodzie nie ma kontroli nad temperaturą laku. Nieraz lak za bardzo się rozgrzewa, przez co ciężko jest zapanować nad równym odbiciem lakowym. Lak jest zbyt wodnisty i rozpływa się na boki. Plusem tej metody wykonywania odbić lakowych jest niewątpliwie szybkość. Tu nie trzeba czekać aż kolejna partia laku się roztopi, więc odbicia wykonuje się szybko i sprawnie.

lak do pistoletu możesz kupić u nas w sklepie

Zapraszam do obejrzenia filmu, gdzie pokazuję czym różnią się trzy wyżej opisane metody.

 

Daj znać jaki Ty wybierasz lak?